Виїзна нарада Державного агентства лісових ресурсів

3 го серпня на базі Сарненського лісгоспу Рівненської області відбулась виїзна нарада Державного агентства лісових ресурсів з метою обговорення причин та наслідків масового всихання соснових насаджень на Поліссі та необхідності здійснення в них санітарно-оздоровчих заходів (як кажуть самі лісівники – далеко не перша). Цього разу, щоправда, було вирішено запросити також представників громадських організацій та місцевих органів влади. Серед інших було запрошено і зам. голови Екологічного клубу Еремурус О.І. Царука.

Його враження: Звичайно проблема існує – це можна було побачити на тих ділянках, куди вивозили учасників наради. Тільки чомусь намагались відвернути їхню увагу і від непокорчованих пнів, і від куп порубочних рештків, що так і лежать на лісосіках.

Все, як завжди – представники місцевої влади турбуються про надходження у місцеві бюджети, які, звичайно, залежать від кількості «кубиків», науковці наголошують на проблемах, котрі є темою їх власних досліджень, лісівники вимагають права рубати, коли і де їм треба, посилаючись на досвід інших країн, зокрема Польщі. А на реальне запровадження практичних заходів, що використовуються в інших країнах – «нема грошей». Застаріла звичка за деревами (=кубометрами) не бачити лісу не дозволяє знайти кошти.

І лише представники громадськості намагались звернути увагу адміралів лісової галузі на просту істину, що вона навіть прописана у підручниках з лісівництва:

Оптимальні лісорослинні умови для сосни — свіжі складні субори, де соснові деревостани зростають за Іа-Ів класами бонітету (підкреслено мною – ОЦ).

Не визнає природа монокультури – ну хоч трісни. І відповідає, як тепер модно казати «асиметрично». Хто, крім лічених фахівців знав років 150 тому симпатичного смугастого жучка LeptinotarsadecemlineataSay., в якого крім латини й назви іншої навіть не було? – та ніхто. А от коли у Сполучених Штатах з’явились плантації картоплі у десятки та сотні гектарів, світ вивчив слова «колорадський жук». Власне, те ж саме зараз сталося із сосновими насадженнями Полісся (та й України в цілому). Монокультура + зміни клімату спричинили появу шкідників, котрих раніше ніхто й не помічав. Ліс – не картопляне поле, не куби деревини – це складний організм, де кожний вид виконує свою функцію, не завжди приємну для менеджерів лісової галузі. Взагалі, у Європі, до якої ми так прагнемо, давним-давно, ще у 90х роках минулого сторіччя закликали вести лісове господарство у природному стилі, про що намагався нагадати учасникам наради колега із Закарпаття. Чи почули його та інших представників громадських організацій – побачимо, коли організатори розішлють фінальну версію рішень.

Поки що офіційний прес-реліз Агентства анонсує створення робочої групи за участю наукових спеціалістів лісової галузі, представників обласних управлінь лісового і мисливського господарства, лісозахисних підприємств, громадських екологічних організацій для удосконалення галузевих нормативних актів і методичних рекомендацій для попередження деградації та масового всихання лісових насаджень.

Ах, да. Щодо польського досвіду боротьби із шкідниками лісу, який так подобається нашим керівникам лісової галузі. Останні новини:

ЄС подає в суд на Польщу за «санітарні» рубки у Біловежській Пущі

Є над чим подумати?

Comments are closed.