Прес-реліз прес-конференції «Активісти проти забудов зелених зон заявляють про фабрикування кримінальних справ і тиск на них в інтересах забудовників»

24 квітня у прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулася прес-конференція «Активісти проти забудов зелених зон заявляють про фабрикування кримінальних справ і тиск на них в інтересах забудовників». Організатор заходу: Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» (спільно з партнерами: ГО «Інформаційно-аналітичний центр «Логос», ГО «Зелена Платформа», ГО «Екозагін»), яка здійснює проект «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» у співпраці з Національним екологічним центром України у рамках програми Climate Forum East II за підтримки Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста.

Організатор та ведучий прес-конференції – Олег Яценко (експерт Інформаційно-аналітичного центру «Логос», керівник проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України») розповів, що громадськість обурює те, що правоохоронці не виконують своїх правоохоронних функцій, відмовляються реагувати на порушення законів України забудовниками, відмовляються розслідувати незаконне знищення міських та приміських зелених зон, натомість діють в інтересах забудовників, фабрикують кримінальні провадження проти захисників лісів, парків та скверів. Він наголосив, що сьогодні правоохоронні органи самі виступили в ролі «забудовників» (СБУ впритул до НПП «Голосіївський» у Києві та прокуратура Львівської області на території парку «Залізні води» у Львові).

Олексій Василюк (заступник голови Національного екологічного центру України) заявив: «Два роки тому, на міжнародному телемості проти репресій природоохоронців в Росії і Білорусі, мене спитав російський опозиційний журналіст, чи правда після Майдану в Україні не може бути переслідування екоактивістів. Тоді я сказав що його не було і до Майдану. Тепер, двома роками пізніше, ми бачимо в Україні встановлено російський рівень небезпеки для активістів і журналістів, чия природоохоронна робота дійсно ефективна».

Тетяна Пистіна (журналіст, ГО «Екозагін») розповіла, що залучилася до громадської діяльності після того, як побачила нищення київськими забудовниками озера Качине та лісового урочища Бичок, що по сусідству з її будинком. Тетяна заявила, що суддя Київського апеляційного господарського суду Оксана Володимирівна Тищенко почала «війну» проти активістів і журналістів після поширення через понад 7 тисяч репостів у Фейсбуці публікації про неправосудність ухвали, прийнятної під головуванням цієї судді, яка «дозволяє» забудувати частину Національного природного парку «Голосіївський» (урочище Бичок) всупереч Указу Президента і закону «Про природно-заповідний фонд України». Тетяна повідомила, що за заявою судді Тищенко порушено кримінальну справу за ч.2 с.377 КК України (погроза або насильство щодо судді), фігурантами якої є сама Тетяна Пистіна (яка зробила найбільше поширень згаданої публікації) та журналіст Олександр Мамай. Суддя свідомо поширила у ЗМІ інформацію, яка не відповідає дійсності, про переслідування, погрози її життю та здоров'ю. Тетяна заявила, що таким чином суддя О.В.Тищенко усвідомлено вчиняє дії, спрямовані на дискредитацію осіб, які беруть участь у висвітленні процесу у резонансній справі урочища «Бичок». Адже інформація про невідповідність доходів і рівня життя судді була опублікована вже після винесення рішення у справі і не має жодних ознак втручання в діяльність судді або впливу на суддів. При цьому, Тетяна Пистіна оприлюднила своє звернення до Вищої ради правосуддя щодо судді Тищенко, яка представникам судової влади нав'язує ідею щодо «свавілля до судді» з боку громадських активістів та журналістів, які беруть участь у захисті лісу від вирубки. Це, на переконання Пистіної, може вплинути на неупередженість суддів, які в подальшому будуть здійснювати розгляд справи у Вищому господарському суді України.

Олександр Мамай (журналіст) розповів, що 12 квітня він спробував взяти коментар у судді Тищенко щодо її нерухомого майна. Суддя не дала жодних коментарів, втекла до іншої частини приміщення суду, куди не мали доступу журналісти. Однак на наступний день суддя дала коментар інтернет-виданню, яке опікується суддями, і заявила, що 12 квітня після спроби взяти коментар її нібито намагались викрасти з автомобіля. Свою історію вона прямо пов’язала із журналістами, які дійсно намагались взяти у неї коментар, однак жодним чином не тиснули і не погрожували їй.

Валентина Аксьонова (журналіст, активістка руху «Захисти ліс») заявила, що «забудовник і правоохоронні органи – це єдина система, які працюють проти нас. Я буду подавати клопотання щодо надання мені державою охорони, бо після того, як мені спалили машину, я отримала прямі погрози від забудовників, мені «порадили» готувати гроб дитині. Заяви подані до правоохоронних органів, а реакції нуль». Ансьонова нагадала, що активістам вдалося скасувати чинний генеральний план села Петропавлівська Борщагівка, що на межі Києва (вул. Велика Кільцева), яким не було передбачено жодного парку, а населення села мало зрости в 10 разів за рахунок вирубки і забудови усіх зелених зон, передусім – урочища Вумівський ліс. «Знищення Вумівського лісу не лише порушує наше основоположне право на чисте довкілля, але й право на життя, бо як тільки вирубали дуби, почалися зсуви, які починають руйнувати наші будинки». Валентина наголосила, що основою її ініціативної групи є матері, які борються за право дітей дихати свіжим повітрям. За словами Аксьонової «Урочище ми зберегли, громада навіть домоглася припису на знесення двох будівельних об’єктів, які загрожують екологічному балансу нашого села».

Аксьонова заявила, що після успіхів ініціативи «Захисти ліс» проти неї та членів її родини, а також активістів та журналістів, які захищають Вумівський ліс, корупційно вмотивовані слідчі поліції різних районів Києва та області порушили три кримінальні провадження в т.ч. за «участь в організованому злочинному угруповуванні. До провадження за заявою сільського голови Петропалівської Борщагівки віднесено місцевих активістів та журналістів. Водночас, поліція відмовляється порушувати і розслідувати кримінальні провадження проти забудовників і тільки через суд Аксьоновій вдається примусити поліцію це роботи. Справи щодо корупційних дій тих, хто намагається знищити ліс, за її словами, не розслідуються. «Тиск, фабрикування кримінальних справ щодо активістів та журналістів - ось як діють правоохоронні органи після реформи» - заявила Аксьонова.

Віктор Гануляк (представник ГО «Народна дія Львів») розповів про те, як він став фігурантом трьох кримінальних проваджень після викриття причетності директора департаменту містобудування Львова Андрія Павліва (який протиправно поєднував ще й посаду головного архітектора Львова) до незаконних забудов, зокрема, багатоквартирного будинку прокуратури у парку «Залізні води». За словами пана Віктора «замість розслідувати напади на активістів та злочини, вчинені посадовими особами, забудовниками, львівські правоохоронці відкривають кримінальні провадження на мешканців та громадських активістів. Львівська міська рада, яка безкарно передає під незаконну забудову парки та навіть охоронні зони ЮНЕСКО, які знаходяться на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння», «підкупила» прокуратуру Львівської області, виділивши їй земельну ділянку прямо в парку «Залізна вода» на Стуса, 12. В результаті на місці австрійського колектора, вирубаних дерев та двох стародавніх джерел, які дали назву парку, зведено багатоповерхівку, а мерія взяла на себе зобов’язання коштом громади побудувати новий колектор замість знищеного забудовником». У своїй презентації пан Віктор оприлюднив прізвища львівських захисників зелених зон, проти яких порушено кримінальні провадження і розповів про одне з порушених у 2014 році кримінальних проваджень для тиску на борців проти забудови на вул.Карманського, 21, по якому у 12 активістів було арештовано квартири (доки активісти це не скасували через суд). Гануляк розповів, що борцю проти забудови приміського Брюховицького лісу Юлії Лацик пограбували квартиру і двічі палили автомобіль.

Олена Прохорчук (борець проти забудови охоронної зони нацпарку «Голосіївський» багатоквартирними будинками СБУ на вул.Потєхіна у Києві) у прямому ефірі прес-конференції звернулася до Голови Служби Безпеки України Василя Грицака з проханням про захист себе і своєї родини, та активістів, які відстоюють право на чисте довкілля від терору забудовника. Вона заявила про терор, яким займається забудовник в інтересах СБУ. Олена розповіла, що від неї та ще однієї мами неповнолітніх дітей забудовник, який будує на замовлення СБУ, через суд вимагає компенсації на 344 тис. грн. та заборони ходити по пішохідному переходу. Олена зачитала емейл з погрозами стеження та інших форм тиску, який ще рік тому отримали незгодні із забудовою активісти. У емейлі був надісланий сценарій розправи з незгідними: тотальне стеження, зовнішнє спостереження за приватними особами та їх транспортними засобами, «оперативна розробка» як громадської самоорганізації, так і окремих активістів, їх активності у соціальних мережах. Вражає, що усе це активістам проти забудови з боку СБУ пообіцяли робити із використанням ресурсу державних органів, таких як міграційна служба. Більше того, йдеться про погрозу подальшого залякування, втручання в особисте життя, включно з публікацією окремих історій із приватного життя з, як сказано у оприлюдненому Оленою Прохорчук емейлі, «акцентуванням на несприятливих подробицях для кар’єрної та особистої діяльності», судові позови, паплюження честі та гідності. «І нині цей сценарій забудовник зробив нашим повсякденням: після минулорічних тітушок і перцевого газу ми отримали два судові позови, заяви у поліцію та наклепи, що активно розповсюджуються мікрорайоном» - розповіла Олена. Також Олена заявила, що на території майданчика, де будується СБУ, археологами знайдено поселення бронзової епохи, крім того, там проходить рубіж оборони Києва 1941 року і ще не всі кістки були знайдені та з почестями перепоховані. За словами активістки попри чинні будівельні норми Мінрегіонбуд дозволив зменшити безпечний для зелених насаджень «пожежний розрив» між лісом та житловою забудовою з 50 до 12 метрів. При цьому Олена Прохорук продемонструвала лист Мінекології із засудженням незаконної забудови.

Тамара Харчилава (захисниця озера «Качине» у Києві) розповіла: «наша ситуація аналогічна, навіть забудовник той самий, ТОВ "БК "Азур груп". У березні 2016 року ми вийшли на захист озера Качине на Позняках у Києві, оскільки знали, що ті, хто почали знищувати озеро під забудову, коять кримінальний злочин, адже водний кодекс забороняє використовувати озера таким чином. Тамара розповіла, що через побиття тішушками захисників озера, зокрема, багатодітної матері Вікторії Бегаль, вдалося порушити кримінальне провадження щодо бездіяльності поліції. Тамара розповіла про підтримку Української Гельсінської спілки з прав людини та заявила, що готується позов до Європейського суду з прав людини. Проте, каже Тамара, «поліція розголосила забудовнику інформацію про моє приватне життя, мої особисті дані. Сьогодні з нас вимагають виплатити 200 тис.грн за простій машин забудовника та інші збитки. Під час допиту один псевдосвідок забув, що треба говорити і на камери питався в адвокатів забудовника, чи правильно він все сказав.

Смішно те, що всі розуміють, що я із своєю комплекцією та зростом аж ніяк не могла зробити те, за що вимагають також компенсації - знести залізний паркан довжиною 200 м. Не розуміє це хіба що суддя Даниленко В.В., який розглядає цю сфальшовану справу. Ми вважаємо цю справу тиском на нас, метою є, тягаючи нас по судах, не дати змогу продовжити наші ініціативи із захисту природи".

Михайло Погребиський (голова ГО «Екозагін», журналіст газети «Сільські вісті») зазначив: «державні механізми захисту природи без участі громадськості не працюють. Якщо ми не зупинимо тиск на активістів, то втратимо власне, і активістів, і природу, яку вони захищають».

Олександр Маріковський (координатор ЕкоМайдану) розповів про участь його колег у захисті урочища Бичок та озера Качине і заявив, що троє учасників ЕкоМайдану – спільноти, створеної на платформі АвтоМайдану, стали фігурантами кримінальних проваджень. Маріковський наголосив: «Дуже важливо для громадян розуміти, що поліція, прокуратура діють на користь забудовників, які легалізують вкрадений корупційний кеш. Поліція дуже часто діє з тітушками, яких потім обороняють [поліцейськими] коронами від активістів». Він подякував за високий рівень організації заходу, назвав «неймовірним» об’єм представлених кейсів та висловив готовність від імені ЕкоМайдану працювати з усіма ними, приходити на допомогу в боротьбі з тітушками чи «оборотнями в мантіях, такими як суддя Тищенко». Маріковський закликав усіх активістів до поєднання зусиль.

У свою чергу організатор прес-конфренції Олег Яценко розповів що у рамках проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» вже здійснено поїздки та налагоджено взаємодію з захисниками зелених зон з різних міст, зокрема, Києва, Київської області, Хмельницького, Львова та Ужгорода, а у червні за підтримки Національного екологічного центру України планується всеукраїнський захід за участі активістів з різних регіонів України.

Зміст цього заходу є винятковою відповідальністю ВМГО "Студентське братство" (організатора проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України») і не може розглядатися як такий, що відображає позицію НЕЦУ, Європейського Союзу, Австрійської агенції з розвитку та Австрійського Червоного Хреста.

Конт. за тел.: 063 182 88 08, 099 555 75 56.

Comments are closed.