Досвід Швейцарії. Прибирання старого сміттєзвалища

Поки українці ламають голову, куди б викинути купу мотлоху, в Європі думають, як обмежити споживання, щоб залишити нащадкам чисту планету. Нам вирішувати, скільки сміття купувати і як його утилізувати. Але дуже б не хотілося, щоб наші онуки розбирали сьогоднішні звалища.

Напередодні нового року в швейцарському містечку Бонфоль завершили утилізацію сміттєзвалища 60-70 х років. Швейцарці розібрали і переробили 202 тисячі тонн сміття, в тому числі відходів хімії. Проект коштував 345 млн євро і тривав п’ять років. Звалище спочатку накрили саркофагом, а потім в скафандрах розбирали і сортували вручну, що було поховано 50 років тому. Найскладнішим в цій «прибирання» було те, що ніхто точно не знав, що і в якій кількості було закопано, як ці відходи реагували між собою і чого від них очікувати. Швейцарці ледь уникли катастрофи, тому що через рік після початку розбору звалища на ній сталася пожежа, і вони були змушені переглянути технологію утилізації.

А тепер найцікавіше: навіщо швейцарці полізли на цей старий смітник? А тому, що звалище, навіть поховане під великим шаром глини, почало забруднювати навколишні підземні води. В Україні підземними водами поки не особливо стурбовані, куди більше кидаються в очі купи сміття на поверхні, а боротьба львівського мера Андрія Садового з «сміттєвою змовою» набуває ознаки анекдоту. Хоча смішного тут мало.

Источник

Comments are closed.