Фінал конкурсу “Енергія і середовище 2014-2015 “

Поки влада безуспішно намагається вирішити проблему дефіциту енергоносіїв, шукаючи нові джерела постачання природного газу та вугілля, українські школярі демонструють власні проекти з енергоефективності та застосування відновлювальних джерел енергії!

16-17 лютого 2015 року в рамках конкурсу «Енергія і середовище» у Києві відбулася презентація кращих шкільних проектів з енергоефективності та енергозбереження! Конкурс проходить в Україні вже вдесяте і за цей час участь у ньому прийняли 2816 учнів та 1459 вчителів зі всієї України. Конкурс «Енергія і середовище 2014–2015» є Національним туром Міжнародного конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності, який проводиться в рамках міжнародної освітньої програми SPARE (найбільшого міжнародного освітнього проекту для школярів з питань змін клімату та енергетики) та всесвітньої декади ООН «Освіта для сталого розвитку» за підтримки Норвезького товариства охорони природи і INFORSE Europe (Європейська мережа розвитку сталої енергетики).

IMG_1009

Цього року девізом конкурсу стало гасло «Наші енергетичні рішення для збереження природи та клімату».

В рамках конкурсу було запропоновано  2 номінації : перша стосується  практичних проектів з впровадження енергозбереження та енергоефективності у школі або будинку,  а друга присвячена інформуванню суспільства та пропаганді енергоефективності.  Всього організатори отримали понад 200  учнівських робіт з яких тільки  50 потрапили до  фіналу. Заочний тур  конкурсу «Енергія і середовище 2014-2015»  стартував 1 жовтня: учасникам було надано 3 місяці  для написання проектів.  З 10 січня до 1 лютого визначили тих , хто потрапить у фінал, а 17 лютого,  журі відзначило  6 переможців, двоє з яких  поїдуть в міжнародний табір - Міжнародну літню школу SPARE, яка відбудеться в передгір'ях Тянь-Шаню (Казахстан) в перші дні червня.

IMG_1026

Переможцем у номінації «Проекти з енергозбереження, енергоефективності та відновлюваної енергетики»  став Віктор Куриленко, учень Криворізького гуманітарно-технічного ліцею №129, з роботою «Енергоефективна очистка стічних  вод пристроєм ПЕХФК-1». Ним був винайдений та запатентований пристрій електрохлорофлотокоагулятор, який дозволяє очищати воду від органічних поллютантів, йонів тяжких металів, ПАВ, жирів, та інших небезпечних речовин. Минулого року Віктор також приймав участь у конкурсі і презентував свій винахід, але нажаль той пристрій  мав суттєвий недолік -  він очищував  воду порційно, що не дозволяло використовувати  його на водоочисних підприємствах.  У цьому році автором було запропоновано принципово новий пристрій: проточний електрохлорофлотокоагулятор ПЕХФК-1, головною перевагою якого є можливість безперервно отримувати очищену воду. Запропонований пристрій  ПЕХФК-1 може бути застосований як один з етапів водопідготовки перед застосуванням мембранної очистки, що дозволить значно подовжити ресурс мембранних фільтрів, що в свою чергу дозволить знизити собівартість кінцевого продукту – очищеної води. Також протягом процесу електрохімічної очистки виділяється водень, що може бути використаний як паливо і таким чином це економія традиційного палива та зниження викидів СО2. При використанні сонячних батарей енергоефективність значно зростає, так як для очистки води не використовується додаткова електроенергія. Віктор подав заявку і чекає на отримання патенту на свій винахід.

IMG_1083

Друге місце у першій номінації отримала Марія Вавер з міста Сміла за роботу «Енергоефективність в школі шляхом простих екологічних рішень». Дівчинка   організувала  «еко - ярмарок» , а зібрані кошти було витрачено на купівлю тепло- відбиваючих екранів для коридорів школи.  Також з її допомогою було організовано збір макулатури від учнів, їх батьків та жителів мікрорайону – зібрані кошти витратили на закупівлю енергозберігаючих ламп в приміщення класів.

Третє місце посів Сергію Чубку із селища Калаглія, Одеської області, який запропонував опалювати школу та дитячий садок соломою.

дети

Переможець другої номінації «Інформування суспільства» Вадим Болдурат створив пластиліновий мультфільм «Наша планета в наших руках», в якому показав якими повинні бути  майбутні чисті джерела енергії. Вадим мріє стати мультиплікатором і вже  створив 3 мультики, один з яких патріотичного змісту і називається «Твоя країна – Україна».

Друге місце отримала Юля Ткаченко з смт. Верхнячка, яка створила чашку «Тайм-менеджер» із  зображенням списку щоденних екологічних дій.

IMG_0916

Третє місце посіла Яна Ковальчук, яка є редактором шкільної газети про енергоефективність, а також авторкою мультику екологічного змісту.

При оцінюванні конкурсних робіт до уваги приймалась актуальність обраної теми, обґрунтованість методик, що використовувались  при виконанні проекту, отримання практичного результату, якість оформлення проекту та аргументованість висновків.

Для другої номінації також враховувалась  оригінальність виконання та художнє оформлення.

«Було дуже важко визначати переможців конкурсу, адже  усі роботи були  цікавими», - зазначає  голова почесного жури, кандидат фізико-математичних наук, доцент НТУУ «КПІ» Галина Стрєлкова.

IMG_1018

Так,  учениця з Житомира Аліна Кузьмінська перетворила відпрацьовані сонячні батареї від калькуляторів на зарядний пристрій для телефону, за допомогою якого  вона може увесь час бути на зв’язку із батьком, який поїхав до зони АТО. Він використовує розробку доньки для зарядки мобільного телефону.

IMG_1351

 Очний етап конкурсу «Енергія і середовище» та церемонія нагородження переможців відбулися  у приміщенні Національного еколого-натуралістичного центру . Організатором заходу є НГО «Еремурус», національний координатор програми SPARE в Україні.

Партнери заходу: Національний еколого-натуралістичний центр,  Німецьке товариство інтернаціональної співпраці GIZ, Компанія "Амадеус-Україна", Компанія Danone, ТОВ "Данфос".

фото

учителя

Відеосюжет про конкурс можна подивитися за посиланням

 НАКАЗ

Comments are closed.